![](https://zoopsycholog-aleksandra.pl/wp-content/uploads/2023/07/350839581_6275947912450905_7511963270184866094_n.jpg)
Pies ciągnie na smyczy
W Internecie znaleźć można wiele sposobów, które powinny wyeliminować ten problem. W rzeczywistości nie zawsze opiekun osiąga sukces w pracy z psem i spacery dalej są uciążliwe dla uczestników spaceru znajdujących się po obu stronach smyczy.
Oto najpopularniejsze metody, które znaleźć można w Internecie:
- pierwsza metoda, tak zwana metoda "drzewka" polega na zatrzymywaniu się w chwili, gdy pies zaczyna napinać smycz, a marsz kontynuowany jest dopiero w chwili, gdy pies zatrzyma się lub/i smycz nie jest napięta.
- druga metoda polega na gwałtownej zmianie kierunku spaceru idąc w przeciwną stronę, niż ciągnie nas pies. Metoda ta ma doprowadzić do sytuacji, w której to opiekun decyduje o kierunku spaceru, pies zaś bardziej skupia na nim uwagę i pilnuje go na każdym kroku.
- trzecia, wciąż popularna opcja to korzystanie z akcesoriów spacerowych takich jak obroża zaciskowa, kantar, kolczatka, obroża elektryczna, smycz behawioralna lub szelki typu easy-walk.
Jakie są powody ciągnięcia na smyczy? Czy są skuteczne metody pracy z psem, by spacer stał się przyjemnością dla obu stron? O tym w następnym poście.