Dieta eliminacyjna
Co to jest dieta eliminacyjna❓️
 
Słowem wstępu: dieta eliminacyjna nie jest magiczną tabletką, po której wszystkie objawy znikną natychmiast. Aby wywołać jakiekolwiek pożądane zmiany, potrzebny jest czas, tak samo, jak w przypadku wprowadzania innych zmian w żywieniu, treningu czy leczeniu żywego organizmu.
 
Dieta eliminacyjna polega na znalezieniu składnika, który wywołuje niepożądane reakcje i wyeliminowania go z dotychczasowej diety. Reakcje może wywołać dosłownie wszystko, od białka pochodzenia zwierzęcego po dodatki i wypełniacze stosowane w karmach. Reakcja niepożądana może pojawić się na jeden ze składników lub kilka na raz. W takich przypadkach znalezienie składników niewywołujących niepożądanych reakcji jest żmudnym, długotrwałym procesem. Daje to jednak gwarancję na wycofanie objawów i możliwość funkcjonowania organizmu psa bez powracających dolegliwości.
 
Kiedy zdecydować się na dietę eliminacyjną❓️
 
Zawsze wtedy, gdy reakcja organizmu psa na podaną karmę lub składnik jest nieprawidłowa. Przez stwierdzenie „nieprawidłowa” rozumiemy objawy alergii i nietolerancji pokarmowej takie jak:
 
☢️ drapanie się i wygryzanie części ciała
☢️ wymioty
☢️ biegunki
☢️ zmiany skórne takie jak plamy na skórze, łupież
☢️ inne nadmierne reakcje układu immunologicznego
 
Jak przeprowadzić dietę eliminacyjną❓️
 
✅️ Posiłki monobiałkowe
Najważniejszym punktem jest wprowadzenie posiłków monobiałkowych. Oznacza to, że produkty pochodzenia zwierzęcego muszą być pozyskiwane od tylko jednego gatunku. Zaleca się podawać jeden rodzaj białka przez okres 8-12 tygodni, jednak widoczna poprawa nastąpić może już po 3 tygodniach.
 
✅ ️Wybór gatunku
Dietę warto rozpocząć od podania mięsa pochodzącego od gatunku, z którym do tej pory pies miał najmniejszą styczność. Zminimalizuje to prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji. Ważne, aby zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso mięśniowe, podroby, kości) jak i suplementy (mączka kostna, jajka) pozyskiwane były od tego samego gatunku. Produkty pozyskiwane od zwierząt innych gatunków muszą zostać wykluczone na czas prowadzenia diety eliminacyjnej. Jeżeli mimo upływu czasu objawy nie ustępują, zmieniamy gatunek na kolejny, zachowując te same zasady.
 
✅ ️Prowokacja
Gdy reakcja na konkretny gatunek mięsa jest prawidłowa i nie zauważa się niepokojących objawów, można przejść do tak zwanej prowokacji. Stopniowo na okres 1-2 tygodni dodajemy do diety następny rodzaj mięsa. Jeśli objawy powrócą, ten gatunek należy wykluczyć z przyszłościowej diety psa, my zaś wracamy do bezpiecznego mięsa do czasu całkowitego ustąpienia objawów.
 
✅ ️Kolejność wprowadzania elementów diety
Ma ona istotny wpływ na reakcję organizmu. Zaleca się wprowadzanie początkowo samego mięsa, następnie podrobów, kości, na samym końcu zaś dodając suplementy.
 
Dlaczego kolejność wprowadzania elementów diety jest tak ważna❓️
 
Reakcja alergiczna może być wywołana nie tylko przez konkretny gatunek zwierzęcia, z którego pozyskiwane jest mięso. Reakcję wywołać mogą pokarmy, jakie zwierzę, z którego pozyskuje się mięso, otrzymywało w hodowli. Dlatego też pochodzenie mięsa, którym karmimy nasze psy należy weryfikować. Może dojść do sytuacji, w której po podaniu kurczaka z jednego źródła, u psa nie zauważymy objawów alergii, natomiast po podaniu kurczaka z innego źródła, reakcja alergiczna wystąpi.
 
Dodatkowo, jak już było to wcześniej wspomniane, reakcja alergiczna wystąpić może także z powodu suplementów, dodatków żywieniowych i wypełniaczy w karmie.
 
Jaki model żywienia jest najlepszy do przeprowadzenia diety eliminacyjnej❓️
 
✔️ Dieta BARF pozwala ułożyć posiłek, samodzielnie wybierając składniki, co docelowo wyklucza całkowicie ryzyko spożycia przez psa składnika alergizującego. Ten model żywienia wymaga jednak konsekwencji w bilansowaniu posiłków, by nie doprowadzić do niedoborów i składników.
 
✔️ Karmy komercyjne są zbilansowane i gotowe do podania. Większość z nich posiada jednak długi skład wzbogacony o wypełniacze, które również mogą wywołać reakcję alergiczną.
 
Czy w takim razie przeprowadzenie diety eliminacyjnej na karmach komercyjnych jest niemożliwe❓️
 
Nie. Jest to jak najbardziej możliwe, jednak wymaga większej ilości czasu i analizy składu. Znalezienie karmy z przejrzystym składem i optymalną ceną jest trudne. Pod względem składu lepszym wariantem, niż karmy suche będą karmy mokre z powodu krótszego składu i mniejszego przetworzenia podczas produkcji.
 
Na co jeszcze muszę uważać❓️
 
⚠️ jeśli wybór padł na karmę komercyjną, regularnie zwracaj uwagę na skład. Może on zmienić się nagle, co wpłynie na reakcję organizmu
⚠️ całkowicie wyklucz smaczki i jadalne gryzaki do czasu zakończenia diety eliminacyjnej, by nie zaburzyły osądu podczas jej trwania
⚠️ zacznij prowadzić notatki, w których uwzględnisz rodzaje mięsa, reakcje na nowe składniki i okres ich wprowadzenia. To ułatwi kontrolowanie przebiegu diety eliminacyjnej i przygotowania rzetelnych informacji w przypadku konsultacji z weterynarzem i zoodietetykiem
⚠️ zwróć uwagę na:
 
❗️️higienę misek, w których podawane jest jedzenie
❗️higienę łopatek, którymi nakładane jest jedzenie
❗️zjadanie przez psa śmieci na spacerach
❗️świeżość i prawidłowe przechowywanie karmy lub składników wykorzystywanych do tworzenia posiłków
❗️podawanie psu smaczków i jedzenia innego niż tego uwzględnionego w diecie eliminacyjnej

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *