Jak przejść przez noc sylwestrową z psem?

Przygotowania powinno się zacząć najpóźniej tydzień przed 31 grudnia. Dlaczego? W okolicy naszego zamieszkania znajdzie się przynajmniej kilka osób, które postanowią użyć petard kilka dni przed oraz kilka dni po nocy sylwestrowej.

Jak zacząć przygotowania?

1. Sprawdź stan techniczny akcesoriów Twojego pupila!

Warto zwrócić uwagę na to czy obroża, smycz oraz szelki nie zostały uszkodzone. Pies wystraszony nowymi dźwiękami potrafi wyślizgnąć się ze źle dobranych akcesoriów lub szarpnąć na tyle mocno, że uszkodzony wcześniej sprzęt pęknie. W przypadku psów, które mają dostęp do ogrodu warto sprawdzić czy ogrodzenie nie posiada dziur i innych uszkodzeń ułatwiających wydostanie się z terenu posesji.

2. Upewnij się, że Twój pupil nosi obrożę z Twoim numerem telefonu oraz adresem!

Jeśli już dojdzie do ucieczki, zaopatrzenie psa w obrożę z danymi do kontaktu ułatwi innym zabezpieczenie psa i poinformowania właściciela o tym, gdzie znajduje się jego zwierzak.

3. Odwrażliwianie na dźwięki

Oczywiście jest to dość rozległy i trudny temat. Możliwość odwrażliwiania na dźwięki oraz stopień uzyskanego efektu wyglądać będzie inaczej u każdego osobnika. Nie mniej jednak warto odpowiednio wcześniej zacząć oswajać psa, by w przyszłości dźwięki te wywoływały w nim nieco mniej stresu.

4. Zapewnienie odpowiedniego pomieszczenia

Słuch psa jest wrażliwszy niż ludzki, przez co odbierane przez niego bodźce są dla niego głośniejsze niż dla nas. Zadbajmy więc o to, by zminimalizować nieprzyjemny hałas. Najlepszym pomieszczeniem w domu będzie łazienka, która w większości przypadków jest najlepiej wygłuszonym pomieszczeniem. Inną możliwością będzie wpuszczenie psa do pomieszczenia, w którym czuje się najlepiej i w którym znajdzie kąt dla siebie.

5. Klatka kennelowa

Dobrze wprowadzona klatka jest ułatwieniem życia codziennego zarówno dla psa zrównoważonego jak i tego z problemami zarówno zdrowotnymi jak i behawioralnymi. Jest to miejsce gwarantujące poczucie bezpieczeństwa, ciszy i spokoju, w którym pies może wypoczywać, spać i radzić sobie z emocjami. Jeśli nie posiadasz klatki, na potrzeby chwili wystarczy dostęp do łóżka, pod które pies może się wcisnąć lub krzesła przysłoniętego kocem. Klatka powinna być dobrana do wielkości psa, ponieważ ten powinien móc się w niej swobodnie wyprostować, siedzieć i leżeć. Nie powinna być też za duża, ponieważ zwierzęta potrzebują zapewnienia zaciemnionego miejsca, w którym mogą się skryć.

6. Jak mogę pomóc mojemu psu swoim zachowaniem?

Wystarczy zachować spokój! Dotyk jest ważny, ale skupianie uwagi na psie może jedynie zestresować go i utwierdzić w przekonaniu, że jest się czego bać. Jeśli domownicy będą okazywali pozytywne reakcje na noc pełną zabaw i atrakcji, pies także powinien się zrelaksować.

7. Dodatki żywieniowe

Oprócz zaspokojenia dobrostanu psa, warto zwrócić uwagę na to, co pies dostaje do jedzenia. Kosztowne tabletki często nie działają lub otumaniają psa i mają skutki uboczne. Zdrowszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie dodawanie psu olejów oraz ziół i przypraw, które nie tylko wyciszą naszego pupila, ale także wspomogą wchłanianie składników pokarmowych oraz poprawią jego ogólny stan zdrowia.

Czy teraz wiesz, co zrobić, by pomóc swojemu psu?

fire, fireworks, burst-2465634.jpg

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *